کاربرد بلبرینگ و انواع آن
بلبرینگ یک قطعه بسیار کاربردی در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی می باشد که وظیفه آن تحمل نیرو و بار است. در صنایع خودروسازی، ماشین سازی و هواپیمایی از بلبرینگ استفاده می شود. نمونه آن در صنعت خودروسازی، عملکرد بلبرینگ ها در چرخ های خودرو به این طریق است که میزان سایش و اصطکاکی که میان سطوح ایجاد می شود را کاهش داده و در نتیجه از تولید گرما جلوگیری کرده و منجر به افزایش عمر قطعه می شود.
بلبرینگ انواع مختلفی دارند که هرکدام تحمل مقدار مشخصی از نیرو را دارند این نیروها می توانند در راستای شعاعی و یا محوری وارد شوند.
دو نقش مهمی که باعث کاربرد وسیع بلبرینگها در ساخت ماشین آلات صنعتی میشود یکی افزایش عمر ماشین و دیگری بهبود عملکرد ماشین در نتیجه بهبود انتقال قدرت بین قطعات می باشد.
اکنون شرکتهای تولید کننده و تامین کننده بلبرینگ در ایران وجود دارند که با توجه به کاربرد وسیع این قطعه، آشنایی با این شرکتها و دسترسی به آنها بسیار مهم است تا بتوان در کوتاه ترین زمان این شرکتها را شناسایی کرد و قطعه مورد نظر را خریداری کرد.
سامانه صنعتی شمستا به عنوان بانک اطلاعات صنعت ایران این امکان را فراهم کرده است تا شرکتهای تولید کننده و تامین کننده بلبرینگ با قرار دادن محصولات و اطلاعات خود در صفحه اختصاصی که در اختیار آنها قرار میگیرد به معرفی خود بپردازند.
پیشنهاد می گردد جهت آشنایی بیشتر با اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ، انواع بلبرینگ و کاربرهای آن مقاله تکمیلی را در بلاگ سامانه شمستا مطالعه نمایید.