ربات آنلاین جی‌پی‌اس @onlineGPSbot رباتی است که در بستر پیام‌رسان محبوب تلگرام و باهدف رفع بخشی از نیاز جامعه مهندسی و عموم مردم توسط شرکت «ایده مکان بنیان توانا» و با حمایت معنوی «جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران» ایجاد شده و توسط مهندس فرزین عاشوری توسعه داده‌شده است.

▫️برای استفاده از امکانات این ربات نیاز به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزار جانبی نیست. با این ربات می‌توان مختصات جغرافیایی هر نقطه‌ای از زمین را که روی نقشه مشخص می‌کنیم با فرمت‌های متنوع و اطلاعات تکمیلی از آن محل را به دست آوریم. همچنین اگر GPS گوشی همراهمان روشن باشد، مختصات نقطه‌ای که در آن قرار داریم را نیز می‌توانیم به دست آوریم. علاوه بر این، این ربات اطلاعات دیگری از قبیل زون، ضریب مقیاس، درجه حرارت، وضعیت آب‌وهوا و … در زمان برداشت را به کاربر ارائه می‌دهد.
goo.gl/mGfwcs
▫️روند کار با ربات بسیار ساده است. برای شروع GPS گوشی را روشن می‌کنیم و START را می‌زنیم.

▫️سپس با استفاده از امکان به اشتراک‌گذاری مکان تلگرام، مکان (یا لوکیشن) خودمان (یا هر نقطه‌ای روی نقشه) را با ربات به اشتراک می‌گذاریم.

▫️پس از ارسال مکان، اطلاعات آن نقطه را در اختیارمان قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل، شماره نقطه، مختصات یو تی ام و ارتفاع از سطح دریا، زون یو تی ام، تقسیم‌بندی عرض جغرافیایی (Zone Letter)، عرض و طول جغرافیایی، ضریب مقیاس، نام منطقه، وضعیت آب‌وهوایی و درجه حرارت آن نقطه می‌باشد.

▪️متمایزترین کاربرد آن برای مهندسان حوزه ژئوماتیک ضریب مقیاس است که اعمال آن در بسیاری از پروژه‌های اجرایی اجتناب‌ناپذیر است.

▫️همچنین باید توجه داشت که زمانی که در یک محیط سربسته اقدام به دریافت مختصات از طریق GPS گوشی می‌کنیم، نباید انتظار دقت بالایی از ربات داشت، زیرا مختصاتی که ربات به ما می‌دهد بر اساس دقت سخت‌افزاری گوشی همراهمان است.

▪️در آینده نزدیک امکاناتی از قبیل تبدیل مختصات و خروجی و ورودی گرفتن به‌صورت فایل‌های نوت پد یا اکسل به این ربات اضافه خواهد شد.

@pairanian
@amirkabiriranian