مرسوم ترین روشهای ساخت قطعات صنعتی
قطعات و تجهیزات فلزی عمده ترین بخش صنعت را تشکیل میدهند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات روشهای نوین و جدیدی برای ساخت قطعات به وجود آمده است و حتی روشهای تولید قدیمی مانند ریخته گری هم با توجه به پیشرفت مواد و تجهیزات مربوط به این فرآیند به روز شده است.
از جمله روشهای دیگری که در قطعه سازی مورد استفاده قرار می گیرد ماشین کاری، نورد، جوشکاری، متالورژی پودر و آهنگری می باشد که در این مقاله قصد داریم به بررسی هرکدام از آنها بپردازیم.
از آنجا که تولید قطعات صنعتی مورد نیاز تمامی صنایع است و شناسایی توان ساخت و تولید قطعات و دستگاه ها در داخل کشور بسیار حائز اهمیت است، سامانه صنعتی شمستا به عنوان بانک اطلاعات صنعت و پلتفرم نمایشگاه مجازی راه ارتباطی بین صنعتگران و صاحبان صنایع را برقرار کرده است و به کاربران این امکان را می دهد که با مشاهده اطلاعات مراکز صنعتی، متخصصان صنعتی و همچنین نیازهای بومی سازی صنایع بتوانند از نیازها و توانمندیهای موجود در اقصی نقاط ایران مطلع شوند.
در ادامه بررسی روشهای ساخت قطعه باید گفت که ریخته گری قدیمی ترین روش تولید قطعه است که در این روش با بالا بردن دمای یک فلز آن را به حالت مذاب در می آورند و سپس درون قالب می ریزند تا شکل موردنظر را به خود بگیرد. ریخته گری روشهای متنوعی دارد که رایج ترین و شناخته شده ترین آن ریخته گری ماسه ای است. ریخته گری بسته به اینکه از چه نوع قالبی در آن استفاده می شود به دو روش ریخته گری در قالب دائمی و ریخته گری در قالب یکبار مصرف (مانند قالب ماسه ای) دسته بندی می شود.
صنعتگران عزیز می توانند اطلاعات کارگاههای تراشکاری و ریخته گری را در سامانه شمستا مشاهده کنند و در صورت نیاز با آنها تماس بگیرند.
جهت مطالعه انواع روشهای ساخت قطعه لطفا مقاله تکمیلی را در وبلاگ شمستا مطالعه بفرمایید.
www.shamsta.com